Ohita navigaatio

Jäsenyys

Opetusalalla edunvalvoja on OAJ, johon AKOL:n jäsenet kuuluvat. Paikallinen jäsenyhdistys toimii lähellä olevana vertaisryhmänä, jonka kautta pääsee mukaan toimintaan ja löytää samanhenkisten ihmisen verkoston.

Jäsenyhdistyksen yhteyshenkilöiltä saa ohjeita jäsenyyden hakemisesta ja tiedon jäsenmaksun suuruudesta. Jäsenmaksun voi vähentää verotuksessa. Myös rinnakkaisjäsenyys aikaisempaan liittoon voi olla mahdollista.

Liity jäseneksi

Jäsenedut

  • Apua ja neuvontaa palkkaus-, työehtosopimus- ja koulutusasioissa sekä lainopillisissa kysymyksissä
  • Työttömyysturva (edellyttää liittymistä Opettajien työttömyyskassaan)
  • Vapaa-ajan tapaturma-, matka- sekä ammattihenkilön vakuutuksi
  • Opettaja-lehti
  • Loma- ja virkistysetuja
  • Autoilijan etuja
  • Alennusta majoitus- ja laivaliikennepalveluista

Voit tarkistaa OAJ:n voimassaolevat, myös AKOL ry:n jäsenille kuuluvat jäsenedut täältä.

 

Paikallisyhdistykset

OAJ:n EKAMI:n paikallisyhdistys ry

Isto Haaja, varapuheenjohtaja 040 704 8379 isto.haaja@ekami.fi

OAJ:n Etelä-Karjalan ammatilliset opettajat ry

Nina Seppänen, yhteysopettaja 040 559 2991 nina.seppanen@edusampo.fi

OAJ:n Iisalmen paikallisyhdistys ry

Juha Komulainen, puheenjohtaja 040 830 2740 juha.komulainen@iisalmi.fi

OAJ:n Imatran paikallisyhdistys ry

Sanna Prior, puheenjohtaja 040 593 7676 sanna.prior@edu.imatra.fi

OAJ:n ja AKOL:n saamelaisalueen paikallisyhdistys ry

Anniina Turunen, puheenjohtaja 040 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

OAJ:n Kajaanin paikallisyhdistys ry

Arja Virkkunen, puheenjohtaja 040 526 5161 arja.virkkunen@kao.fi

OAJ:n Kauhajoen paikallisyhdistys ry

Ossi Viitala 040 738 8860 ossi.viitala@kauhajoki.fi

OAJ:n Keravan Opetusalan paikallisyhdistys ry

Tuomo Suihkonen 040 578 6652 tuomo.suihkonen@kerava.fi

OAJ:n Keudan paikallisyhdistys ry

Tuija Laine, yhteysopettaja tuija.laine@keuda.fi

OAJ:n Kiipulan paikallisyhdistys ry

Valtteri Ketonen, puheenjohtaja 050 589 5181 valtteri.ketonen@kiipula.fi

OAJ:n Kotkan paikallisyhdistys ry

Isto Haaja, varapuheenjohtaja 040 704 8379 isto.haaja@ekami.fi

OAJ:n Luksian paikallisyhdistys ry

Heidi Häyrinen, puheenjohtaja 044 369 7185 heidi.hayrinen@luksia.fi

OAJ:n Omnian paikallisyhdistys ry

Olli Härmä, yhteysopettaja 043 824 2387 olli.harma@omnia.fi

OAJ:n paikallisyhdistys Axxell Läräre - Opettajat ry

Petra Baarman, puheenjohtaja 040 589 3983 petra.baarman@axxell.fi

OAJ:n Raision seudun paikallisyhdistys ry

Sami Nikkilä, puheenjohtaja 044 272 9979 sami.nikkila@raseko.fi

OAJ:n Salon paikallisyhdistys ry

Mervi Tauren, puheenjohtaja 050 599 4707 mervi.tauren@salo.fi

OAJ:n Salon seudun koulutus- kuntayhtymän paikallisyhdistys ry

Merja Alaluusua, puheenjohtaja 044 770 4550 merja.alaluusua@sskky.fi

OAJ:n Samiedun paikallisyhdistys ry

Tuija Poutiainen, puheenjohtaja 044 550 6274 tuija.poutiainen@samiedu.fi

OAJ:n Sataedun paikallisyhdistys ry

Kirsi Liljeroos, puheenjohtaja 044 766 8353 kirsi.liljeroos@sataedu.fi

OAJ:n Stadin ammattiopiston paikallisyhdistys ry

Elina Seppo, puheenjohtaja 050 467 6552 elina.seppo@edu.hel.fi

OAJ:n Tavastian paikallisyhdistys ry

Vesa Karjalainen, puheenjohtaja 040 768 5865 vesa.karjalainen@kktavastia.fi

OAJ:n Valkeakosken seudun koulutus- kuntayhtymän paikallisyhdistys ry

Sanna Inkinen, puheenjohtaja 044 706 1042 sanna.inkinen@vaao.fi

OAJ:n Ylä-Savon ammattiopiston paikallisyhdistys ry

Mika Mulari, puheenjohtaja 040 0793 127 mika.mulari@ysao.fi

Jäsenyhdistykset

Forssan Aikuiskouluttajat ry

Leena Liukkonen, puheenjohtaja 040 3474 076 leena.liukkonen@lhkk.fi

Hyvinkään - Riihimäen aikuiskouluttajat ry

Mika Aaltonen, puheenjohtaja 040 501 5034 aaltonen@iki.fi

Kankaanpään aikuiskouluttajat ry

Maija Puotanen, sihteeri 040 199 4970 maija.poutanen@live.fi

Keski-Pohjanmaan aikuiskouluttajat ry

Sanna Tuukkanen, puheenjohtaja 040 808 5014 sanna.tuukkanen@kpedu.fi

Keski-Suomen aikuisopettajat ry

Ulla Koukkari-Anttonen, puheenjohtaja 040 341 6243 ulla.koukkari-anttonen@gradia.fi

Koillismaan aikuisopettajat ry

Sanna Kulmala, puheenjohtaja 040 357 5420 sanna.kulmala@ksak.fi

Kouvolan Aikuiskouluttajat ry

Miettinen Tommi, puheenjohtaja 040 578 9471 tommi.miettinen@taitajantie.fi

Laaksojen aikuiskouluttajat ry

Keijo Kivioja, puheenjohtaja 040 561 4489 keijo.kivioja@jedu.fi

Lapin Aikuiskouluttajat ry

Pekka Malmi, puheenjohtaja 040 539 2745 pekka.malmi@lao.fi

Länsi-Suomen aikuiskouluttajat ja -opettajat ry

Olli Keränen, puheenjohtaja 044 455 8195 olli.keranen@winnova.fi

Mikkelin seudun aikuisopettajat ry

Jorma Flinkman, puheenjohtaja 0400 455 230 jorma.flinkman@esedu.fi

Oulun Aikuiskouluttajat ry

Heikki Karppanen, puheenjohtaja 044 512 8297 heikki.karppanen@psk.fi

Pohjois-Karjalan Aikuisopettajat ry

Susanna Puustinen, puheenjohtaja 050 518 0611 susanna.puustinen@riveria.fi

Pohjois-Uudenmaan Aikuisopettajat ry

Harri Heikkinen, puheenjohtaja harri.heikkinen@tts.fi

Porin Aikuisopettajat ry

Paula Aaltonen, puheenjohtaja 044 455 8311 paula.aaltonen@winnova.fi

Päijät-Hämeen Aikuisopettajat ry

Mari Keituri, puheenjohtaja 050 077 0704 mari.keituri@gmail.com

Pääkaupunkiseudun aikuisopettajat ry

Elina Byckling, puheenjohtaja 040 359 4879 elina.byckling@akol.fi

Savon aikuisopettajat ry

Maire Rönkkö, puheenjohtaja 044 785 8699 maire.ronkko@sakky.fi

Seinäjoen aikuisopettajat ry

Päivi Katajamäki, puheenjohtaja 040 868 0192 paivi.katajamaki@sedu.fi

Tampereen Aikuiskouluttajat ry

Petri Karoskoski, puheenjohtaja 045 873 4816 petri.karoskoski@takk.fi

Teuvan Aikuiskouluttajat ry

Timo Perälä, puheenjohtaja 040 019 7991 timo.perala@syo.fi

Turun aikuiskouluttajat ry

Janette Broberg, puheenjohtaja 040 714 1887 janette.broberg@turunakk.fi

Vaasan aikuiskouluttajat ry

Päivi Metsi, puheenjohtaja 040 737 7205 paivi.metsi@edu.vaasa.fi