Ohita navigaatio

Jäsenyys

Opetusalalla edunvalvoja on OAJ, johon AKOL:n jäsenet kuuluvat. Paikallinen jäsenyhdistys toimii lähellä olevana vertaisryhmänä, jonka kautta pääsee mukaan toimintaan ja löytää samanhenkisten ihmisen verkoston.

Jäsenyhdistyksen yhteyshenkilöiltä saa ohjeita jäsenyyden hakemisesta ja tiedon jäsenmaksun suuruudesta. Jäsenmaksun voi vähentää verotuksessa. Myös rinnakkaisjäsenyys aikaisempaan liittoon voi olla mahdollista.

Liity jäseneksi

Jäsenedut

  • Apua ja neuvontaa palkkaus-, työehtosopimus- ja koulutusasioissa sekä lainopillisissa kysymyksissä
  • Työttömyysturva (edellyttää liittymistä Opettajien työttömyyskassaan)
  • Vapaa-ajan tapaturma-, matka- sekä ammattihenkilön vakuutuksi
  • Opettaja-lehti
  • Loma- ja virkistysetuja
  • Autoilijan etuja
  • Alennusta majoitus- ja laivaliikennepalveluista

Voit tarkistaa OAJ:n voimassaolevat, myös AKOL ry:n jäsenille kuuluvat jäsenedut täältä.

 

Paikallisyhdistykset

OAJ:n EKAMI:n paikallisyhdistys ry

Isto Haaja, varapuheenjohtaja 040 704 8379 isto.haaja@ekami.fi

OAJ:n Etelä-Karjalan ammatilliset opettajat ry

Nina Seppänen, yhteysopettaja 040 559 2991 nina.seppanen@edusampo.fi

OAJ:n Etelä-Savon ammattiopiston paikallisyhdistys ry

Henna Kääriäinen, puheenjohtaja henna.kaariainen@esedu.fi

OAJ:n Haapaveden paikallisyhdistys ry

Outi Toivola, puheenjohtaja outi.toivola@haapavesi.fi

OAJ:n Hankasalmen paikallisyhdistys ry

Satu Elisa, puheenjohtaja satuelisa@gmail.com

OAJ:n Huittisten paikallisyhdistys ry

Pilvi Godin, puheenjohtaja pilvisisko.godin@gmail.com

OAJ:n Iisalmen paikallisyhdistys ry

Juha Komulainen, puheenjohtaja 040 830 2740 juha.komulainen@iisalmi.fi

OAJ:n Imatran paikallisyhdistys ry

Sanna Prior, yhteysopettaja 040 593 7676 sanna.prior@edu.imatra.fi

OAJ:n Inarin paikallisyhdistys ry

Tiina Kyrö, puheenjohtaja tiina.kyro@inari.fi

OAJ:n ja AKOL:n saamelaisalueen paikallisyhdistys ry

Anniina Turunen, puheenjohtaja 040 723 6759 anniina.turunen@sogsakk.fi

OAJ:n Jokioisten-Humppilan paikallisyhdistys ry

Jukka Pesola, puheenjohtaja jukka.pesola@jokioinen.fi

OAJ:n Joutsan seudun opetusalan paikallisyhdistys ry

Päivi Mustalampi joutsan.oay@gmail.com

OAJ:n Jyväskylän koulutuskuntayhtymän Gradian paikallisyhdistys ry

Ulla Koukkari-Anttonen, yhteysopettaja ulla.koukkari-anttonen@gradia.fi

OAJ:n Jyväskylän paikallisyhdistys ry

Johanna Kämäräinen, yhteysopettaja johanna.kamarainen@jyvaskyla.fi

OAJ:n Jämsän paikallisyhdistys ry

Pekka Patinen, puheenjohtaja pekka.patinen@jamsa.fi

OAJ:n Kajaanin paikallisyhdistys ry

Erika Mankinen, puheenjohtaja erika.mankinen@kajaani.net

OAJ:n Kauhajoen paikallisyhdistys ry

Ossi Viitala 040 738 8860 ossi.viitala@kauhajoki.fi

OAJ:n Keravan Opetusalan paikallisyhdistys ry

Eevi Kirjavasniemi, puheenjohtaja eevi.kirjavasniemi@kerava.fi

OAJ:n Keuda-opettajat paikallisyhdistys ry

Tuija Laine, yhteysopettaja tuija.laine@keuda.fi

OAJ:n Kiipulan paikallisyhdistys ry

Valtteri Ketonen, puheenjohtaja 050 589 5181 valtteri.ketonen@kiipula.fi

OAJ:n Kotkan paikallisyhdistys ry

Sari Forsman, yhteysopettaja sari.m.forsman@kotka.fi

OAJ:n Laukaan paikallisyhdistys ry

Mari Lummi-Hiekka, puheenjohtaja mari.lummi-hiekka@laukaa.fi

OAJ:n Lohjan paikallisyhdistys ry

Petri Tamminen, puheenjohtaja petri.tamminen@edu.lohja.fi

OAJ:n Loimaan paikallisyhdistys ry

Tommi Ala-Kleme, puheenjohtaja tommi.ala-kleme@loimaa.fi

OAJ:n Luksian paikallisyhdistys ry

Heidi Häyrinen, puheenjohtaja 044 369 7185 heidi.hayrinen@luksia.fi

OAJ:n Omnian paikallisyhdistys ry

Olli Härmä, yhteysopettaja 043 824 2387 olli.harma@omnia.fi

OAJ:n paikallisyhdistys Axxell Läräre - Opettajat ry

Vappu Heikkinen, yhteysopettaja vappu.heikkinen@axxell.fi

OAJ:n Raision seudun paikallisyhdistys ry

Sami Nikkilä, yhteysopettaja 044 272 9979 sami.nikkila@raseko.fi

OAJ:n Saarijärven paikallisyhdistys ry

Jari Penttinen, puheenjohtaja jari.penttinen@saarijarvi.fi

OAJ:n Salon paikallisyhdistys ry

Mervi Tauren, varapuheenjohtaja 050 599 4707 mervi.tauren@salo.fi

OAJ:n Salon seudun koulutuskuntayhtymän paikallisyhdistys ry

Merja Alaluusua, puheenjohtaja 044 770 4550 merja.alaluusua@sskky.fi

OAJ:n Samiedun paikallisyhdistys ry

Tuija Poutiainen, puheenjohtaja 044 550 6274 tuija.poutiainen@samiedu.fi

OAJ:n Sataedun paikallisyhdistys ry

Kirsi Liljeroos, puheenjohtaja 044 766 8353 kirsi.liljeroos@sataedu.fi

OAJ:n Stadin ammattiopiston paikallisyhdistys ry

Elina Seppo, puheenjohtaja 050 467 6552 elina.seppo@edu.hel.fi

OAJ:n Tavastian paikallisyhdistys ry

Vesa Karjalainen, yhteysopettaja 040 768 5865 vesa.karjalainen@kktavastia.fi

OAJ:n Valkeakosken seudun koulutus -kuntayhtymän paikallisyhdistys ry

Outi Mäkiselkä, varapuheenjohtaja outi.makiselka@vaao.fi

OAJ:n Viitasaaren paikallisyhdistys ry

Jani Paanila, yhteysopettaja jani.paanila@viitasaari.fi

OAJ:n Ylä-Savon ammattiopiston paikallisyhdistys ry

Sari Hanninen, yhteysopettaja sari.hanninen@ysao.fi

OAJ:n Äänekosken opettajien paikallisyhdistys ry

Minna Heikkinen, puheenjohtaja minna.heikkinen@aanekoski.fi

Jäsenyhdistykset

Forssan Aikuiskouluttajat ry

Leena Liukkonen, puheenjohtaja 040 3474 076 leena.liukkonen@lhkk.fi

Hyvinkään - Riihimäen aikuiskouluttajat ry

Tomi Pessi, puheenjohtaja tomi.pessi@hyria.fi

Kankaanpään aikuiskouluttajat ry

Tarja Maja, puheenjohtaja tarjamaja@dnainternet.net

Keski-Pohjanmaan aikuiskouluttajat ry

Sanna Tuukkanen, puheenjohtaja 040 808 5014 sanna.tuukkanen@kpedu.fi

Kouvolan Aikuiskouluttajat ry

Tommi Miettinen, puheenjohtaja 040 578 9471 tommi.miettinen@taitajantie.fi

Laaksojen aikuiskouluttajat ry

Keijo Kivioja, puheenjohtaja 040 561 4489 keijo.kivioja@jedu.fi

Lapin Aikuiskouluttajat ry

Pekka Malmi, puheenjohtaja 040 539 2745 pekka.malmi@meiliboxi.fi

Länsi-Suomen aikuiskouluttajat ja -opettajat ry

Olli Keränen, puheenjohtaja 044 455 8195 olli.keranen@winnova.fi

Oulun Aikuiskouluttajat ry

Heikki Karppanen, puheenjohtaja 044 512 8297 heikki.karppanen@psk.fi

Pohjois-Karjalan Aikuisopettajat ry

Susanna Puustinen, puheenjohtaja 050 518 0611 susanna.puustinen@riveria.fi

Pohjois-Uudenmaan Aikuisopettajat ry

Harri Heikkinen, puheenjohtaja harri.heikkinen@tts.fi

Porin Aikuisopettajat ry

Matti Kyytinen, puheenjohtaja matti.kyytinen@winnova.fi

Päijät-Hämeen Aikuisopettajat ry

Mari Keituri, puheenjohtaja 050 077 0704 mari.keituri@gmail.com

Pääkaupunkiseudun aikuisopettajat ry

Juha-Pekka Finnilä, puheenjohtaja 050 433 5531 juha-pekka.finnila@outlook.com

Savon aikuisopettajat ry

Kari Hahtala, puheenjohtaja kari.hahtala@sakky.fi

Seinäjoen aikuisopettajat ry

Päivi Katajamäki, puheenjohtaja 040 868 0192 paivi.katajamaki@sedu.fi

Tampereen Aikuiskouluttajat ry

Petri Karoskoski, puheenjohtaja 045 873 4816 petri.karoskoski@takk.fi

Teuvan Aikuiskouluttajat ry

Timo Perälä, puheenjohtaja 040 019 7991 timo.perala@syo.fi

Turun aikuiskouluttajat ry

Janette Broberg, puheenjohtaja 040 714 1887 janette.broberg@turunakk.fi

Vaasan aikuiskouluttajat ry

Päivi Metsi, puheenjohtaja 040 737 7205 paivi.metsi@edu.vaasa.fi