Ohita navigaatio

Jäsenyys

Opetusalalla edunvalvoja on OAJ, johon AKOL:n jäsenet kuuluvat. Paikallinen jäsenyhdistys toimii lähellä olevana vertaisryhmänä, jonka kautta pääsee mukaan toimintaan ja löytää samanhenkisten ihmisen verkoston.

Jäsenyhdistyksen yhteyshenkilöiltä saa ohjeita jäsenyyden hakemisesta ja tiedon jäsenmaksun suuruudesta. Jäsenmaksun voi vähentää verotuksessa. Myös rinnakkaisjäsenyys aikaisempaan liittoon voi olla mahdollista.

Liity jäseneksi

Jäsenedut

  • Apua ja neuvontaa palkkaus-, työehtosopimus- ja koulutusasioissa sekä lainopillisissa kysymyksissä
  • Työttömyysturva (edellyttää liittymistä Opettajien työttömyyskassaan)
  • Vapaa-ajan tapaturma-, matka- sekä ammattihenkilön vakuutuksi
  • Opettaja-lehti
  • Loma- ja virkistysetuja
  • Autoilijan etuja
  • Alennusta majoitus- ja laivaliikennepalveluista

Voit tarkistaa OAJ:n voimassaolevat, myös AKOL ry:n jäsenille kuuluvat jäsenedut täältä.

 

Jäsenyhdistykset

AKOL:n Saamelaisalueen paikallisyhdistys ry

Anniina Turune, pj anniina.turune@sagsakk.fi

EKAKS-Opettajat ry

Isto Haaja, pj 040 704 8379 isto.haaja@ekami.fi

Forssan Aikuiskouluttajat ry

Leena Liukkonen, pj 040 3474 076 leena.liukkonen@lhkk.fi

Hyvinkään - Riihimäen aikuiskouluttajat ry

Mika Aaltonen, pj 040 501 5034 aaltonen@iki.fi

Hämeenlinnan Aikuisopettajat ry

Päivi Pellikainen, pj 03 65 811 paivi.pellikainen@kktavastia.fi

Itä-Uudenmaan aikuiskoulutus-keskuksen opettajayhdistys ry

Juhani Hiltunen, pj 040 769 4795 juhani.hiltunen@edupoli.fi

Kainuun aikuisopettajat ja -kouluttajat KAOK ry

Jari Juntunen, pj 050 357 6467 jari.j.juntunen@gmail.com

Kankaanpään aikuiskouluttajat ry

Aimo Lehtonen, pj 040 199 4942 aimo.lehtonen@sataedu.fi

Keski-Pohjanmaan aikuiskouluttajat ry

Janne Erkkilä, pj 044 725 0834 janne.erkkila@kpedu.fi

Keski-Suomen aikuisopettajat ry

Ulla Koukkari-Anttonen, pj 040 341 6243 ulla.koukkari-anttonen@gradia.fi

Kiipulan aikuiskouluttajat ry

Pentti Kurkinen, pj 03 68 521 pentti.kurkinen@kiipula.fi

Koillismaan aikuisopettajat ry

Sanna Kulmala, pj 040 357 5420 sanna.kulmala@ksak.fi

Kouvolan Aikuiskouluttajat ry

Tapani Virtanen, pj 040 829 2492 tapani.virtanen@kvlakk.fi

Laaksojen aikuiskouluttajat ry

Keijo Kivioja, pj 040 561 4489 keijo.kivioja@jedu.fi

Lapin Aikuiskouluttajat ry

Pekka Malmi, pj 040 539 2745 pekka.malmi@lao.fi

Länsi-Suomen aikuiskouluttajat ja -opettajat ry

Ilkka Kallio, pj 044 455 8193 ilkka.kallio@winnova.fi

Mikkelin seudun aikuisopettajat ry

Jorma Flinkman, pj 0400 455 230 jorma.flinkman@esedu.fi

OAJ:n Etelä-Karjalan ammatilliset opettajat ry

Nina Seppänen 040 559 2991 nina.seppanen@edusampo.fi

OAJ:n Keuda-opettajat paikallisyhdistys ry

Maarit Mansio, pj 050 415 0810 maarit.mansio@keuda.fi

OAJ lokalförening Axxel lärare-opettajat

Petra Baarman 040 589 3983 petra.baarman@axxell.fi

OAJ:n Luksian paikallisyhdistys ry

Heidi Häyrinen, pj 044 369 7185 heidi.hayrinen@luksia.fi

OAJ:n Raision Seudun kky:n Opettajayhdistys ry

Sami Nikkilä, pj 044 272 9979 sami.nikkila@raseko.fi

OAJ:n Sataedun paikallisyhdistys ry

Kirsi Liljeroos, pj 040 766 8353 kirsi.liljeroos@sataedu.fi

OAJ:n Ylä-Savon ammattiopiston paikallisyhdistys ry

Mika Mulari, pj 0400 793 127 mika.mulari@ysao.fi

Oulun Aikuiskouluttajat ry

Mirva Salokorpi 040 771 2247 mirva.salokorpi@akol.fi

Pohjois-Karjalan Aikuisopettajat ry

Susanna Puustinen, pj 050 518 0611 susanna.puustinen@riveria.fi

Pohjois-Uudenmaan Aikuisopettajat ry (Työtehoseura)

Harri Heikkinen, pj harri.heikkinen@tts.fi

Porin Aikuisopettajat ry

Ari Granroth, pj 044 455 8311 paula.aaltonen@winnova.fi

Päijät-Hämeen Aikuisopettajat ry

Airi Aikio, pj 044 708 9828 airi.aikio@akol.fi

Pääkaupunkiseudun aikuisopettajat ry

Elina Byckling, pj 040 359 4879 elina.byckling@akol.fi

Salon seudun aikuiskouluttajat ry

Merja Alaluusua, pj 044 770 4550 merja.alaluusua@sskky.fi

Savon aikuisopettajat ry

Maire Rönkkö, pj 044 785 8699 maire.ronkko@sakky.fi

Savonlinnan Aikuiskouluttajat ry

Leila Niittymäki, sihteeri 044 353 6494 leila.niittymaki@outlook.com

Seinäjoen aikuisopettajat ry

Päivi Katajamäki, pj paivi.katajamaki@sedu.fi

Tampereen Aikuiskouluttajat ry

Petri Karoskoski, pj 045 873 4816 petri.karoskoski@takk.fi

Teuvan Aikuiskouluttajat ry

Jari Harju, pj 050 3948 721 jari.harju@teakoy.fi

Turun aikuiskouluttajat ry

Janette Broberg, pj 040 714 1887 janette.broberg@turunakk.fi

Vaasan aikuiskouluttajat ry

Päivi Metsi, pj 040 737 7205 (työ) paivi.metsi@edu.vaasa.fi

Valkeakosken aikuiskouluttajat ry

Päivi Äyhönen, pj 040 5656 724 paivi.ayhonen@vaao.fi