Ohita navigaatio

Keitä me olemme

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus.  Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 2300 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.

Hallituksessa on mukana 8 aikuisopettajien liiton jäsentä. Hallituksen valitsee vuosikokouksessa yhdistyksen jäsenyhdistysten lähettämät kokousedustajat.

Meitä akolilaisia jäsenyhdistyksiä on yli 40. Olemme OAJ:ssa toimiva aktiivinen yhdistys!  

Edunvalvonta

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Aikuisopettajien liitto AKOL ry on OAJ:n jäsen. OAJ vastaa jäsentensä edunvalvonnasta ja on ainoa järjestö, jolla on oikeus neuvotella ja sopia opetusalan palvelussuhteen ehdoista. AKOL vaikuttaa OAJ:n kautta määrittelemällä itse tavoitteensa, joiden pohjalta OAJ neuvottelee työehtosopimuksista. Jäsenistön paikallisia etuja valvovat oppilaitoskohtaiset tai paikalliset luottamusmiehet.

Osaamisen ja asiantuntijuuden ylläpitäminen ja kehittäminen ovat edunvalvontaa parhaimmillaan!

Hallitus

Maarit Rahkola

Maarit Rahkola

Puheenjohtaja 0400 808 736 maarit.rahkola@akol.fi
MirvaSalokorpi

Mirva Salokorpi

Varapuheenjohtaja 040 771 2247 mirva.salokorpi@akol.fi
ElinaByckling

Elina Byckling

Sihteeri 040 3594879 elina.byckling@akol.fi
Mikahyyryläinen

Mika Hyyryläinen

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2020 saakka) 040 568 3819 mika.hyyrylainen@akol.fi
PetriKaroskoski

Petri Karoskoski

Hallituksen varsinainen jösen (31.5.2022 saakka) 045 873 4816 petri.karoskoski@akol.fi
PirkkoKuhmonen

Pirkko Kuhmonen

Hallituksen varsinainen jäsen, koulutuspoliittisen toimikunnan vetäjä (31.5.2020 saakka) 040 843 4605 pirkko.kuhmonen@akol.fi
KimmoLiljeroos

Kimmo Liljeroos

Hallituksen varsinainen jäsen, tiedottaja (31.5.2021 saakka) 040 535 3950 kimmo.liljeroos@akol.fi
SusannaPuustinen

Susanna Puustinen

Hallituksen varsinainen jäsen, tulo- ja palkkapoliittisen toimikunnan vetäjä (31.5.2021 saakka) 050 518 0611 susanna.puustinen@akol.fi
AiriAikio

Airi Aikio

Hallituksen varajäsen (31.5.2020 saakka) 044 708 9828 airi.aikio@gmail.com
JoriHuovinen

Jori Huovinen

Hallituksen varajäsen (31.5.2020 saakka) 040 544 8779 jori.huovinen@amiedu.fi
MariKeituri

Mari Keituri

Hallituksen varajäsen (31.5.2020 saakka) 0500 770 704 mari.keituri@gmail.com
UllaKoukkari

Ulla Koukkari-Anttonen

Hallituksen varajäsen (31.5.2022 saakka) 040 341 6243 (työ) ulla.koukkari-anttonen@gradia.fi
RiittaLarne

Riitta Larne

Hallituksen varajäsen, OAJ:n valtuuston jäsen (31.5.2021 saakka) 040 770 7960 riitta.larne@opisto.hel.fi
MikaNurminen

Mika Nurminen

Hallituksen varajäsen (31.5.2021 saakka) 040 868 0806 mika.nurminen@sedu.fi

Sari Turunen

Hallituksen varajäsen (31.5.2021 saakka) 050 566 0814 turunensh@gmail.com

AKOL:n työehtosopimusneuvojat

MirvaSalokorpi

Mirva Salokorpi

OVTES, työehtosopimusneuvoja 040 771 2247 mirva.salokorpi@akol.fi
SusannaPuustinen

Susanna Puustinen

OVTES, työehtosopimusneuvoja 050 518 0611 susanna.puustinen@akol.fi
KimmoLiljeroos

Kimmo Liljeroos

AVAINOTES, työehtosopimusneuvoja 040 535 3950 kimmo.liljeroos@akol.fi
PirkkoKuhmonen

Pirkko Kuhmonen

Sivista, työehtosopimusneuvoja 040 843 4605 pirkko.kuhmonen@akol.fi
RiittaLarne

Riitta Larne

Vapaa sivistystyö, työehtosopimusneuvoja 040 770 7960 riitta.larne@opisto.hel.fi
MariKeituri

Mari Keituri

Vapaa sivistystyö, työehtosopimusneuvoja 0500 770 704 mari.keituri@gmail.com

Toimisto

MarianneJoronen

Marianne Joronen

Toimistosihteeri, järjestöasiat 020-7489 685 marianne.joronen@oaj.fi

Hilkka Mäkelä

Toimistosihteeri, talousasiat 020 748 9667 hilkka.makela@oaj.fi

OAJ:n maksuton palvelunumero

Jäsentiedot ja -maksut 0800 418 401

OAJ:n maksuton palvelunumero

Palvelussuhteen ehdot 0800 418 402

OAJ:n maksuton palvelunumero

Oikeusturva-asiat 0800 418 403