Ohita navigaatio
Tunnuskuva

Keitä me olemme

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus.  Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 2000 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.

Hallituksessa on mukana 8 aikuisopettajien liiton jäsentä. Hallituksen valitsee vuosikokouksessa yhdistyksen jäsenyhdistysten lähettämät kokousedustajat.

Meitä akolilaisia jäsenyhdistyksiä on yli 40. Olemme OAJ:ssa toimiva aktiivinen yhdistys!  

Edunvalvonta

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Aikuisopettajien liitto AKOL ry on OAJ:n jäsen. OAJ vastaa jäsentensä edunvalvonnasta ja on ainoa järjestö, jolla on oikeus neuvotella ja sopia opetusalan palvelussuhteen ehdoista. AKOL vaikuttaa OAJ:n kautta määrittelemällä itse tavoitteensa, joiden pohjalta OAJ neuvottelee työehtosopimuksista. Jäsenistön paikallisia etuja valvovat oppilaitoskohtaiset tai paikalliset luottamusmiehet.

Osaamisen ja asiantuntijuuden ylläpitäminen ja kehittäminen ovat edunvalvontaa parhaimmillaan!

Yhdistyksen säännöt

Lataa tästä yhdistyksemme säännöt

Hallitus

Maarit Rahkola

Maarit Rahkola

Puheenjohtaja 040 080 8736 maarit.rahkola@akol.fi
ElinaByckling

Elina Byckling

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2021 saakka) 040 359 4879 elina.byckling@akol.fi
JoriHuovinen

Jori Huovinen

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2023 saakka) 040 544 8779 jori.huovinen@akol.fi

Timo Junkala

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2023 saakka) 040 096 3473 timo.junkala@akol.fi
PetriKaroskoski

Petri Karoskoski

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2022 saakka) 045 873 4816 petri.karoskoski@akol.fi
KimmoLiljeroos

Kimmo Liljeroos

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2021 saakka) 040 535 3950 kimmo.liljeroos@akol.fi
MikaNurminen

Mika Nurminen

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2023 saakka) 040 868 0806 mika.nurminen@akol.fi
SusannaPuustinen

Susanna Puustinen

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2021 saakka) 050 518 0611 susanna.puustinen@akol.fi

Janette Broberg

Timo Junkalan varajäsen hallituksessa (31.5.2023 saakka) 040 714 1887 janette.broberg@turunakk.fi

Juhani Jussila

Jori Huovisen varajäsen hallituksessa (31.5.2023 saakka) 040 015 8819 juhani.jussila@gmail.com
UllaKoukkari

Ulla Koukkari-Anttonen

Petri Karoskosken varajäsen hallituksessa (31.5.2022 saakka) 040 341 6243 (työ) ulla.koukkari-anttonen@gradia.fi
MirvaSalokorpi

Mirva Peltokangas

Mika Nurmisen varajäsen hallituksessa (31.5.2023 saakka) 040 771 2247 mirva.peltokangas@osao.fi

Sari Turunen

Elina Bycklingin varajäsen hallituksessa (31.5.2021 saakka) 050 566 0814 turunensh@gmail.com

AKOL:n työehtosopimusneuvojat

MikaNurminen

Mika Nurminen

OVTES, työehtosopimusneuvoja 040 771 2247 mika.nurminen@akol.fi
SusannaPuustinen

Susanna Puustinen

OVTES, työehtosopimusneuvoja 050 518 0611 susanna.puustinen@akol.fi
KimmoLiljeroos

Kimmo Liljeroos

AVAINOTES, työehtosopimusneuvoja 040 535 3950 kimmo.liljeroos@akol.fi
ElinaByckling

Elina Byckling

Sivista, työehtosopimusneuvoja 040 359 4879 elina.byckling@akol.fi
RiittaLarne

Riitta Larne

Vapaa sivistystyö, työehtosopimusneuvoja 040 770 7960 riitta.larne@edu.hel.fi

Timo Junkala

Vapaa sivistystyö, työehtosopimusneuvoja 040 0963 473 timo.junkala@akol.fi

Toimisto

MarianneJoronen

Marianne Joronen

Toimistosihteeri, järjestöasiat 020 7489 685 marianne.joronen@oaj.fi

Hilkka Mäkelä

Toimistosihteeri, talousasiat 020 748 9667 hilkka.makela@oaj.fi

OAJ:n maksuton palvelunumero

Jäsentiedot ja -maksut 0800 418 401

OAJ:n maksuton palvelunumero

Palvelussuhteen ehdot 0800 418 402

OAJ:n maksuton palvelunumero

Oikeusturva-asiat 0800 418 403