Ohita navigaatio
Tunnuskuva

Keitä me olemme

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus.  Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 2000 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.

Hallituksessa on mukana 8 aikuisopettajien liiton jäsentä. Hallituksen valitsee vuosikokouksessa yhdistyksen jäsenyhdistysten lähettämät kokousedustajat.

Meitä akolilaisia jäsenyhdistyksiä on yli 40. Olemme OAJ:ssa toimiva aktiivinen yhdistys!  

Edunvalvonta

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Aikuisopettajien liitto AKOL ry on OAJ:n jäsen. OAJ vastaa jäsentensä edunvalvonnasta ja on ainoa järjestö, jolla on oikeus neuvotella ja sopia opetusalan palvelussuhteen ehdoista. AKOL vaikuttaa OAJ:n kautta määrittelemällä itse tavoitteensa, joiden pohjalta OAJ neuvottelee työehtosopimuksista. Jäsenistön paikallisia etuja valvovat oppilaitoskohtaiset tai paikalliset luottamusmiehet.

Osaamisen ja asiantuntijuuden ylläpitäminen ja kehittäminen ovat edunvalvontaa parhaimmillaan!

Yhdistyksen säännöt

Lataa tästä yhdistyksemme säännöt

Hallitus

Maarit Rahkola

Puheenjohtaja 040 080 8736 maarit.rahkola@akol.fi

Petri Karoskoski

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2022 saakka) 045 873 4816 petri.karoskoski@akol.fi

Jori Huovinen

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2023 saakka) 040 544 8779 jori.huovinen@akol.fi

Timo Junkala

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2023 saakka) 040 096 3473 timo.junkala@akol.fi

Mika Nurminen

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2023 saakka) 040 868 0806 mika.nurminen@akol.fi

Janette Broberg

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2024 saakka) 040 714 1887 janette.broberg@akol.fi

Juha-Pekka Finnilä

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2024 saakka) 044 384 5399 juha-pekka.finnila@akol.fi

Kimmo Liljeroos

Hallituksen varsinainen jäsen (31.5.2024 saakka) 040 5353 950 kimmo.liljeroos@akol.fi

Juhani Jussila

Jori Huovisen varajäsen hallituksessa (31.5.2023 saakka) 040 015 8819 juhani.jussila@gmail.com

Ulla Koukkari-Anttonen

Petri Karoskosken varajäsen hallituksessa (31.5.2022 saakka) 040 341 6243 (työ) ulla.koukkari-anttonen@gradia.fi

Risto Ala-Kaila

Janette Brobergin varajäsen hallituksessa (31.5.2024 saakka) 041 531 0611 risto.ala-kaila@turku.fi

Päivä Katajamäki

Juha-Pekka Finnilän varajäsen hallituksessa (31.5.2024 saakka) 040 868 0192 paivi.katajamaki@sedu.fi

Kalevi Suominen

Timo Junkalan varajäsen hallituksessa (31.5.2023 saakka) 040 199 4826 kalevi.suominen@sataedu.fi

Anne-Mari Koskenniemi

Kimmo Liljeroosin varajäsen hallituksessa (31.5.2024 saakka) 050 557 8788 annemarikoskenniemi@gmail.com

Mirva Peltokangas

Mika Nurmisen varajäsen hallituksessa (31.5.2023 saakka) 040 771 2247 mirva.peltokangas@osao.fi

Työsuhdeneuvojat

Mika Nurminen

OVTES, osio C 040 868 0806 mika.nurminen@akol.fi

Timo Junkala

OVTES, osio F (kansalaisopistot) 040 096 3473 timo.junkala@akol.fi

Kimmo Liljeroos

AVAINOTES 040 5353 950 kimmo.liljeroos@akol.fi

Jori Huovinen

SIVISTA, aikuiskoulutuskeskukset 040 544 8779 jori.huovinen@akol.fi

Maarit Rahkola

SIVISTA, muut 040 080 8736 maarit.rahkola@akol.fi

Toimisto

MarianneJoronen

Marianne Joronen

Toimistosihteeri, järjestöasiat 020 7489 685 marianne.joronen@oaj.fi

Hilkka Mäkelä

Toimistosihteeri, talousasiat 020 748 9667 hilkka.makela@oaj.fi

OAJ:n maksuton palvelunumero

Jäsentiedot ja -maksut 0800 418 401

OAJ:n maksuton palvelunumero

Palvelussuhteen ehdot 0800 418 402

OAJ:n maksuton palvelunumero

Oikeusturva-asiat 0800 418 403