Ohita navigaatio

AKOL ehdokasasettelu avoinna

AKOL EHDOKASAETTELU (hallitus ja puheenjohtaja) VUOSIKOKOUKSEEN VIIMEISTÄÄN LA 16.4.2022 klo 13:15 MENNESSÄ
Tule mukaan AKOL:n iloiseen ja aktiiviseen hallitusporukkaan. Ehdokkaaksi voi asettua AKOL ry:n jäsen.

Toivomme ehdokkaita sekä ammatillisen että vapaan sivistystyön opettajista. Hallituksessa ja puheenjohtajana ovat erovuorossa:

  • Puheenjohtaja: Maarit Rahkola
  • Varsinaiset jäsenet: Petri Karoskoski
  • Varajäsenet: Ulla Koukkari-Anttonen

Hallituksen ja puheenjohtajan toimikausi on kolme (3) vuotta.

Virallinen ehdokasasettelu tulee olla tehtynä 7 vrk ennen vuosikokousta. Esitykset tulee olla toimitettu AKOL:n hallitukselle lauantaina 16.4. klo 13:15 mennessä osoitteeseen kimmo.liljeroos@akol.fi. Ehdokkaiden toivotaan tekevän itsestä lyhyt kirjallinen esittely kuvan kera. Ne julkaistaan AKOL:n nettisivuilla heti ehdokasasettelun sulkeuduttua.

Tapahtumat

Yhdistyksemme

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus. Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 2000 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.