Ohita navigaatio

AKOL:n hallituksen ehdokasasettelu vuosikokoukseen

Tule mukaan AKOL ry:n iloiseen ja aktiiviseen hallitusporukkaan. Ehdokkaaksi voi asettua AKOL ry:n jäsen. Toivomme ehdokkaita sekä ammatillisen että vapaan sivistystyön opettajista. Hallituksessa ovat erovuorossa:

Varsinaiset jäsenet: Janette Broberg, Juha-Pekka Finnilä ja Kimmo Liljeroos

Varajäsenet: Risto, Ala-Kaila, Päivi Katajamäki ja Anne-Mari Koskenniemi

Hallituksen toimikausi on kolme (3) vuotta ja se alkaa 1.6.2024.

Virallinen ehdokasasettelu tulee olla tehtynä 7 vrk ennen vuosikokousta. Jäsen- tai paikallisyhdistyksen tekemät esitykset tulee toimittaa AKOL ry:n hallitukselle lauantaina 20.4.2024 klo 13:15 mennessä osoitteeseen kimmo.liljeroos@akol.fi. 

Ehdokkaiden toivotaan tekevän itsestä lyhyt kirjallinen esittely kuvan kera. Ne julkaistaan AKOL ry:n nettisivuilla heti ehdokasasettelun sulkeuduttua.

Tapahtumat

Tapahtuma | 26.4.2024

Hallituksen kokous 4 / 2024

Tapahtuma | 27.4.2024

Vuosikokous 2024

Tapahtuma | 15.5.2024

OAJ valtuuston kevätkokous

Yhdistyksemme

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus. Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 1800 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.