Ohita navigaatio

OKKA-AKOL stipedirahasto

OKKA-säätiön apurahat ja stipendit ovat haettavissa 1.-31.3.2021. Lisää tietoa saat OKKA-säätiön sivustolta.

Jäsenet voivat hakea OKKA-AKOL-stipendiä. Stipendeillä on tarkoitus tukea aikuisopettajien liiton jäsenten ammattitaidon ylläpitämistä ja oman työn kehittämistä myöntämällä avustuksia koulutukseen ja opintomatkoihin. Apurahat myönnetään Suomessa tai ulkomailla tapahtuviin koulutuksiin, jotka tukevat osallistujan ammatillista kehittymistä, yhteistyötä eri koulutusorganisaatioiden kanssa ja/tai kansainvälistymistä.

Lue AKOL:n tarkemmat säännöt stipendiin.

AKOL ei COVID-19 pandemian takia järjestä vuonna 2021 opintomatkaa, joten opintomatkastipendejä ei ole tänä vuonna haussa.

Uutiset

Uutiset

Jäsenkirje 6 / 2024

13.06.2024

Uutiset

Jäsenkirje 5 / 2024

27.05.2024

Tapahtumat

Tapahtuma | 25.6.2024

SuomiAreena 2024 Porissa

Tapahtuma | 9.8.2024

AktiiviOPET 2024 seminaari

Yhdistyksemme

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus. Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 1800 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.