Ohita navigaatio

Vuosityöajan edunvalvontakoulutus 8.11.2019

AKOL EDUNVALVONTAKOULUTUS
OVTES Osio C Liite 1 tai AVAINOTES Osio C Liite 10 

8.11.2019 klo 9:30-16:00, Helsingissä Akavatalolla

AKOL kustantaa 2hlö/ jäsen- tai paikallisyhdistys, joiden opettajat ovat JO siirtyneet OVTES / AVAINOTES vuosityöaikaan tai ovat siirtymässä 1.1.2020 alkaen. Koulutusta suositellaan luottamusmiehille, varaluottamusmiehille, työsuojeluvaltuutetuilla tai oman organisaation VTA-työryhmissä oleville tai muuten yhdistysaktiiveille.

Koulutus on päiväkoulutus, joten yöpymisiä ei makseta. Matkat maksetaan halvimman julkisen liikenteen mukaan jälkikäteen matkalaskuna kuittia vastaan. Päivästä maksetaan myös ansiomenetys paikan päällä oleville palkkatodistusta vastaan.

Koulutukseen voi tulla kuulolle Skypen kautta. Linkki lähetetään vain ilmoittautuneille.

Ilmoittaudu koulutukseen: (ilmoittautuminen tästä) viimeistään 21.10.2019.

Päivän ohjelma:

9:30            Ilmoittautuminen ja aamupala (-1 kerros Erkka-tilan aulassa)

10 -10:30    Ajankohtaiset edunvalvonnan asiat, Petri Lindroos OAJ neuvottelujohtaja

10 -12         Vuosityöaika-asiat, Markku Perttunen OAJ johtava työmarkkina-asiantuntija

12-13          Lounas

13-15          Vuosityöaika-asiat, Markku Perttunen OAJ johtava työmarkkina-asiantuntija

15-16          Keskustelua ja evästystä arkeen

Tervetuloa!

Tilaisuudessa otetaan valokuvia, joten ilmoitathan jos et halua tulla kuvatuksi AKOL:n sosiaalisen mediaan. 

Tapahtumat

Yhdistyksemme

Aikuisopettajien liitto AKOL ry:n tehtävänä on toimia aikuisopetuksen alalla toimivan jäsenistönsä oikeuksien, taloudellisen ja sosiaalisen aseman turvaamiseksi sekä ammatillisen ja järjestöllisen osaamisen kehittämiseksi.

Yhdistyksemme toimintaa hoitaa yhdistyksen puheenjohtaja ja hallitus. Aikuisopettajienliitossa on jäsenenä n. 2000 aikuisopettajaa ja -kouluttajaa jäsenyhdistyksissä.